DO NADROBIENIA – Trylogia „Przed wschodem słońca”

Przed wschodem słońca, reż. Richard LinklaterPrzed wschodem słońca, reż. Richard Linklater
Przed wschodem słońca, reż. Richard Linklater


Ethan Hawke i Julie Delpy
– kojarzycie ich spacerujących nocą po uliczkach Wiednia? Wiecie, na początku jadą pociągiem, potem łażą i gadają.
Jeśli nic wam nie przychodzi do głowy, to musicie nadrobić zaległości i obejrzeć Przed wschodem słońca. A potem dwie kolejne części.

Lata 90, pociąg. Urocza Francuzka – Celine – nie może znieść małżeńskiej kłótni w języku niemieckim, która wybuchła tuż obok. Zmienia miejsce i wpada na młodego Amerykanina o imieniu Jesse. Zaczynają rozmawiać. Wymieniają się tytułami książek, które czytają, opowiadają o sobie, o podróżach, zaczynają dyskutować na różne tematy. Jesse proponuje nowo poznanej dziewczynie, by wysiadła z nim w Wiedniu i kontynuowała rozmowę. Po chwili stoją już na dworcu (cholerny szczęściarz!) i przedstawiają się sobie.
Tak zaczyna się historia, która urzeka prostotą i naturalnością.
Najważniejszym elementem filmu są oni – młodzi, inteligentni ludzie, którzy rozmawiają. Nie ma tu akcji, nie ma dziesiątek aktorów, nie ma niepotrzebnych, rozpraszających elementów. W centrum są oni – Celine i Jesse, ich przemyślenia, historie, doświadczenia. Wiedeń jest tłem, a spotkane osoby bodźcem do kolejnych rozważań.
Między parą tworzy się więź, którą ciężko jest określić i sklasyfikować. Przecież rankiem każde pójdzie w swoją stronę, więc wszelkie plany wydają się nie mieć sensu. Nie ma tu mowy o miłości, jednak Przed wschodem słońca to romans. Inteligentny, dowcipny i prawdziwy obraz kiełkującego związku. Z pozoru nudna historia wciąga jak diabli. Aż szkoda się rozstać.

Obejrzyjcie. A potem zróbcie sobie kawę i odpalcie Przed zachodem słońca i Przed północą. Bo chyba was nie dziwi, że ta historia nie skończy się na jednej nocy w Wiedniu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s