WRAŻENIA – „Hardkor Disko”

Hardkor Disko
Pokolenie hardkoru, kontra pokolenie disko. Konflikt poglądów, estetyki i stylu życia. Krzysztof Skonieczny wrzuca nas w sam środek tej wojny bez czasu na zastanowienie, którą stronę powinniśmy poprzeć. Przemyślenia napadną nas dopiero po seansie.

„Wiesz co mi się w tobie podoba? Że ty mało mówisz” – wyznaje Ola (świetny debiut Jaśminy Polak na dużym ekranie). Małomówny jest Marcin –  tajemnicza postać, wokół której całe Hardkor Disko się kręci. Pojawił się wieczorem pod domem dziewczyny, pytał o jej – nieobecnych wówczas – rodziców. W kieszeni miał nóż.
Olę kręci wycofanie chłopaka, na pewno jego wzrok, może trochę agresja. Razem imprezują, upijają się, palą. A jak się bawić, to albo hardkorowo, albo wcale. Najważniejsze to, co intensywne, głośne, szybkie. To, co „dopierdala zmysły”. Rano budzą się z kacem, ale lecą do pracowni czy na inne kreatywne zajęcia. Bo młodzi hedoniści poszukują. Czego? Sami zdają się nie wiedzieć. Przeżywają życie od melanżu do melanżu, posiłkując się tym, o czym pokolenie disko już zapomniało.

Małomówny jest też sam film. No bo jak lepiej opowiedzieć o współczesnym pokoleniu obrazu, niż przy użyciu właśnie tego środka? Jak przyznał sam reżyser – po zmontowaniu filmu wycięto wszystko, co niepotrzebne. Nie ma tutaj wypełniaczy, przypadkowych rozmów o niczym. Całość jest na tyle zwarta, że przed ekranem siedziałem w dość dużym skupieniu. Nie chciałem czegoś pominąć, zlekceważyć. Skonieczny zastosował też szereg ciekawych zabiegów, dzięki którym widz jakby współodczuwa z bohaterem. Miarowe dyszenie w tle i przeciągnięta w czasie scena sprawiły, że zmęczyłem się razem z Marcinem. Głośny, zapętlony bit na imprezie wwierca się w głowę i irytuje widza, podobnie jak Olę, którą oglądamy na ekranie.

Pod względem wizualnym, to jeden z najlepiej zrobionych polskich filmów, jakie widziałem. Całość jest szalenie estetyczna, przemyślana, widać rękę Skoniecznego i głebokiegoOFFu. Muzyka to miks oldskulowych kawałków pokolenia disko w nowych, świeżych aranżacjach z cięższymi brzmieniami alternatywnych klubów oraz polskim hip hopem. Słyszymy Dezertera, 2 plus 1 ale też donaGURALesko. Film był też promowany HAJ$EM Masłowskiej, która zabrała się ostatnio za śpiewanie (a teledyski stworzył jej Skonieczny). Audio i wideo  współgra ze sobą i tworzy aurę tajemniczej i niebezpiecznej intrygi w dużym, anonimowym mieście.

Marcin Kowalczyk (Krakus!) i Jaśmina Polak stworzyli świetne, prawdziwe kreacje. Na ekranie są intrygujący, niegrzeczni, a ich naturalne dialogi wpisują się w klimat tego pokolenia. Na rodziców – w tych rolach Agnieszka Wosińska i Janusz Chabior – patrzy się doskonale. Zdaje się, że to zasługa kreowania postaci pod aktorów. Jak mówił reżyser – mamy w Polsce świetnych aktorów, ale ich charyzma, osobowość nie są na ekranie wykorzystywane. Skoniecznemu ekipa się udała.

Niestety do pewnych kwestii muszę się przyczepić. Fabularnie Hardkor Disko nie oferuje zbyt wiele. Po kilkunastu minutach historia staje się przewidywalna i do końca nie zaskakuje. Historia Marcina to jak łączenie punktów, między którymi trafiamy na zbyt duże luki. Oczywiście, takie rozwiązanie pozwala na szerszą interpretację, ale sama historia nie jest na tyle skomplikowana, by satysfakcja z ogarnięcia tematu była wystarczająca. Również zakończenie pozostawia niedosyt. Nie zrobiłem łał po wyjściu z sali.

Mimo kilku ubytków Hardkor Disko to ciągle dobra produkcja. Pomysł na historię przygniata widza, który łapie kolejne kawałki układanki, by stworzyć portret Marcina, zrozumieć jego postępowanie. To współczesna tragedia o pokoleniu, które wszystko może, nic nie musi i korzysta ze swoich przywilejów. W tym świecie rodzice gdzieś zniknęli, ale ważne, że zostawili parę stówek na alko i taxę. Po drodze posłuchamy dobrej muzyki i zapomnimy, że nie mamy pomysłu na jutro. Ale teraz ma być hardkorowo.

Zobaczcie ten film. Chociaż wiem, że nie musicie.

Jesteśmy na facebooku

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “WRAŻENIA – „Hardkor Disko”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s