WRAŻENIA – „Blind” [OFF PLUS CAMERA]

Wyobraź sobie, że nie widzisz.

Nie widzisz tego tekstu, mechanicznym głosem odczytuje go komputer. Nie widzisz barw, nie wiesz jakiego koloru koszulkę ubrałeś rano. Tak, pamiętasz układ swojego domu, ale okolice poza czterema ścianami z czasem zaczynają się rozmywać. Nie wiesz jak wyglądasz, chyba się zaniedbałaś. A twój ukochany? Czy on w ogóle na ciebie patrzy gdy rozmawiacie? Możesz tylko zgadywać jaką minę ma twoja dziewczyna. Ulice wydają się być pełne ludzi, życia, ale ty tego nie widzisz. Przez okna słyszysz gwar, który wlewa się do mieszkania. Już nie wiesz czy jesteś sama, czy ktoś czasem za tobą nie stoi.

Teraz wyobraź sobie, że powstał film o osobie takiej, jak ty. Pewnie ma nudne życie, nie?

BLIND
Bohaterka Blind – Ingrid – straciła wzrok niedawno. Z każdym dniem izoluje się od świata zewnętrznego, który przestaje być dla niej przyjazny. Przesiaduje na rudym fotelu, słucha muzyki, popija herbatę.

Gdy zalewa torebkę wrzątkiem, widz sztywnieje.

Ingrid zostaje sama wśród pięknych, białych ścian i skandynawskich mebli. Wydaje jej się, że mąż zostaje czasem w domu, by ją obserwować. Nasłuchuje jego oddechu, uczy się domowych dźwięków. Razem z nią “obserwujemy” losy Einara – samotnego fana porno, a także mieszkającej naprzeciwko Elin, która zdaje się być równie samotna. Okazuje się, że Ingrid ma z nimi wiele wspólnego, zna ich sekrety i pragnienia. Nawet te najskrytsze.

Norweg Eskil Vogt miał niesamowicie świeży pomysł na poprowadzenie histori. Chłodny dramat niepełnosprawnej kobiety przeradza się w wielopłaszczyznową opowieść, która wielokrotnie zaskakuje. Film rozśmiesza, co początkowo wydaje się nawet nie na miejscu. Główna bohaterka udowadnia, że dysfunkcja nie musi być końcem świata. Ślepota pozwala jej spojrzeć – o ironio! – na problem z innej strony. Zauważa więcej niż inni, nie widząc zupełnie. Ingrid pozwala sobie na grę z widzem, by po seansie odprawić go z uśmiechem na ustach.


Blind_filmKolejne seanse Blind w piątek (9 maja) i w niedzielę (11 maja) podczas Off Plus Camera.

 

FESTIWALOWE I FILMOWE NEWSY CODZIENNIE NA FACEBOOKU

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s