All night dream-gasm: Filmy na Unsound Festival

UNS_Dream_Visual_04Krakowski Unsound startuje 12 października i zapowiada się cudnie – imprezy w wybudzonym Hotelu Cracovia, instalacje w nowo otwartej Cricotece i koncerty w jeszcze nie otwartym Centrum Kongresowym. Do tego spektakl Jana Klaty w Starym i cała masa muzyki i dyskusji. Nie zabraknie też projekcji filmowych – Kino Pod Baranami wypełnią mocne, „tripowe” i niecodzienne obrazy. 

Na filmy Unsound zaprasza od soboty, jedenastego października do środy, piętnastego. Bilet na pierwszy wyświetlany film (The dream film season 1) będzie kosztował 15zł, na kolejne – już tylko piątaka!


Sobota, 11 października
23:55 – THE DREAM FILM SEASON 1: ALL NIGHT DREAM-GASM
Jigoku powraca z nocnym programem filmowym, tym razem skupionym wokół tematu „The Dream”. „The World Tomorrow” to histeryczny dokument poświęcony amerykańskiej kontrkulturze i jej obsesji na punkcie dietyloamidu kwasu lizergowego, hipisów, beatników, dziwaków oraz muzyki zespołu „The Grateful Dead”. „Once Upon a Time aka The Secret of Magic Island” to szalony film dla dzieci pełen sennych wizji i zwierząt zachowujących się jak ludzie. „Psyched by the 4D Witch” to prawdziwa definicja „tripowego” kina. Podczas seansu spirytystycznego początkująca wiedźma Cindy, za sprawą potężnej XVII-wiecznej czarownicy Abigail, przenosi się do barwnego świata 4D.

Niedziela, 12 października
23:55 – THE DREAM FILM SEASON 2
„Arcana” opowiada historię pewnej wdowy, która w przedrewolucyjnym Mediolanie podaje się za wróżkę. Okazuje się jednak, że jej syn-dandys faktycznie dysponuje nadnaturalnymi mocami. Questi jest mistrzem filmowej logiki snu – dzięki temu doskonała oprawa wizualna łączy się tu z zaskakującym scenariuszem. Za mocny soundtrack odpowiadają Berto Pisano i Romolo Grano. Film w języku włoskim z angielskimi napisami.

Poniedziałek, 13 października
12:30 – SCREENING: „POSSESSION”
Śmiałe „Opętanie” Andrzeja Żuławskiego z 1981 roku to jednocześnie horror i równie wstrząsająca opowieść o pewnym związku. Przed seansem zobaczymy „The Sounds of Possession” (reż. Daniel Bird), krótki dokument, w którym wypowiada się Andrzej Korzyński, autor muzyki do filmu.

23:55 – THE DREAM FILM SEASON 3
Lata 70. były dla amerykańskiego kina niezależnego płodnym okresem, w którym reżyserzy często przemycali wizjonerskie pomysły pod przykrywką kina eksploatacji. Jednym z takich filmów jest „horror” „Dream No Evil” Johna Hayesa, opowiadający o niezrównoważonej psychicznie kobiecie, która poszukuje swojego zaginionego ojca. Soundtrack jest dziełem Jaime Mendozy-Navy. Film w jężyku angielskim, bez napisów.

Wtorek, 14 października
13:00 – 
SCREENING: “DAISIES”
Nakręcony w 1966 roku, dwa lata przed Praską Wiosną, awangardowy czeski film „Stokrotki” opowiada o dwóch psotnych dziewczynach. To kluczowy tytuł Czeskiej Nowej Fali, którego reżyserka, Vera Chytilová, otrzymała zakaz pracy aż do 1975 roku. Dodatkowo zobaczymy dokument Daniela Birda „Naughty Young People”, poświęcony powstawaniu „Stokrotek”.

23:55 – THE DREAM FILM SEASON 4
„A Dull Ache” to dezorientująca krótkometrażówka, której atmosferę uwydatnia grindcore’owy soundtrack Cherrystones z Jigoku. „Electric Dragon 80.000V” to historia fantastycznego pojedynku pomiędzy Dragon Eye Morrisonem i Thunderbolt Buddhą. Ishii, reprezentujący żywą japońską kontrkulturę, stworzył niesamowity, abstrakcyjny świat, którego szaleństwa dopełnia bardzo hałaśliwa muzyka Hiroyukiego Onogawy, ścieżka dźwiękowa z pogranicza punka, thrashu i dubu. Film w języku japońskim z angielskimi napisami.

Środa, 15 października
13:00 – SCREENING & ARTIST TALK: “A SPELL TO WARD OFF THE DARKNESS”
Hipnotyzujący film Bena Riversa i Bena Russella opowiada o poszukiwaniu transcendencji w świeckim świecie. Tajemniczy samotnik z estońskiej komuny, wyrusza do fińskiej głuszy, by ostatecznie trafić do klubu w Oslo i wystąpić z zespołem blackmetalowym. W filmie gra Robert AA Lowe aka Lichens, z którym odbędzie się rozmowa tuż po projekcji.

23:55 – THE DREAM FILM SEASON 5
„Matalo!” opowiada o gangu wyrzuktów, którzy ukrywają się w wyludnionym miasteczku, w którym spotykają tajemniczego przybysza dzierżącego bumerang. Ten wyjątkowy spaghetti western, dobitnie opisany jako „Leone na meskalinie” jest jak gorączkowy, psychodeliczny sen. Mario Migliardi uzupełnia wizję Canevariego dawką niesamowitych pre-grunge’owo – psych-rockowych dźwięków.


Pełny program Unsoundu na stronie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s