HumanDOC 2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych

plakat B1Rozpoczyna się HumanDoc 2014. Od 7 do 9 listopada w Agrafce i Kice będzie można oglądać filmy dokumentalne pokazujące globalne współzależności, problemy i wyzwania. 

Bilety: 10 zł, karnet na 4 filmy: 30 zł.

Program:

7 listopada (piątek) KINO AGRAFKA godz. 20:00, Ul.Krowoderska 8
Rozkaz to rozkaz

Przy węgiersko-serbskiej granicy, na krańcu Unii Europejskiej koczują imigranci z biednych rejonów świata. W węgierskiej miejscowości Röszke specjalne patrole złożone z miejscowych ochotników wyłapują nielegalnych przybyszów. Tymczasem po drugiej stronie, w Suboticy, miejscowy ksiądz również spełnia swoje powinności – pomaga imigrantom przetrwać trudy podróży i przedostać się do ich „ziemi obiecanej”.

8 listopada (sobota) KINO KIKA godz. 18:00, ul. J.Krasickiego 18
Dobroczyńcy

Dziadkowie Chloe Ruthven byli pracownikami humanitarnymi w Palestynie. Dorastając, unikała tego tematu, mając na uwadze to, że wzmianka o nim wywoływała gniew u wszystkich otaczających ją dorosłych. Jako dojrzała kobieta, po ponownym przeczytaniu książki babci na ten temat, Chloe angażuje się w pracę nad dokumentem o skutkach pomocy zagranicznej w tym rejonie. Jest w szoku, że wciąż tam się jest na od niej zależnym. Na swojej drodze napotyka Lubnę, palestyńską kobietę, która pracuje jako jej kierowca i mechanik; ta ostro krytykuje Zachód za wysiłki humanitarne czynione w jej kraju. Początkowe dążenie do głębszego zrozumienia historii jej rodziny zamienia się w pełną emocji relację o dwóch kobietach próbujących zrozumieć się nawzajem. Z determinacji Ruthven, by film skupił się na głęboko subiektywnej analizie powstało jedyne w swoim rodzaju połączenie tego, co do cna intymne i tego, co politycznie wielowarstowe.

8 listopada (sobota) KINO KIKA godz. 19:00, ul. J.Krasickiego 18
W pułapce wojny

Film jest poświęcony dramatycznemu położeniu syryjskich chrześcijan podczas wojny domowej, której początek sięga 2011 roku. Zdjęcia realizowane były w lipcu 2013 roku na pograniczu syryjsko-libańskim w Dolinie Bekaa. Film jest kolejną częścią cyklu „Prześladowani, zapomniani”, poświęconego prześladowaniu chrześcijan we współczesnym świecie.

KINO KIKA godz. 18:00, 9 listopada (niedziela), ul. J.Krasickiego 18
Ostatni dzwonek

40 lat temu pewna książka wstrząsnęła światem. „The Limits to Growth”, oparta na raporcie zespołu śmiałych naukowców ze słynnej amerykańskiej uczelni MIT, stało się światowym bestsellerem. Dziś ich przesłanie znajduje zastosowanie bardziej niż kiedykolwiek. Film dokumentalny „Ostatni dzwonek” opowiada historię powstania i upadku oraz obecnej odrodzonej popularności jednej z najbardziej kontrowersyjnych i inspirujących książek o środowisku wszechczasów. Śledzimy wydarzenia z perspektywy mentorów książki – Aurelia Pecceiego i Jaya Forrestera – oraz jej autorów – Dennisa i Donelli Meadowsów, Jørgena Randersa i Billa Behrensa. Te różne osobowości zjednoczyła troska o przyszłe pokolenia. Niestety siły przeciwne ich chęci ostrzeżenia ludzkości były potężne. Przez czterdzieści lat krótkowzroczność ekonomiczna i polityczna opóźniła podjęcie działań mimo analizy, w której przewidzieli obecny globalny kryzys. Zatem co należy zrobić teraz, gdy przekroczyliśmy granice? Wspomagając się niezwykłymi materiałami archiwalnymi, autorzy „The Limits to Growth” przedstawiają prowokacyjne spojrzenie na przyczyny globalnego kryzysu i dzielą się swoimi wizjami naszej wspólnej przyszłości. Czy jest jeszcze czas na ostatni dzwonek?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s