Etiuda&Anima – na co warto się wybrać? Festiwal dzień po dniu.

plakatInaczej. Gdybym miał najkrócej opisać produkcje, które możemy co roku oglądać na Etiudzie&Animie, to byłoby własnie to słowo. 

Świat przedstawiany jest inny. Forma często nie przypomina tego, co znamy z kina. Twórcy eksperymentują z treścią i przekazem. Prace młodych niezmącone są komercją, a klasycy animacji pokazują swoje najlepsze dzieła. Na Etiudzie i Animie jest inaczej.

W piątek rozpoczyna się 21. edycja najstarszego w Polsce festiwalu poświęconego twórczości studentów filmowek z całego świata, a także twórcom animacji. E&A to 7 dni, 351 filmów i dwa tytułowe konkursy. Do tego warsztaty, koncerty, spotkania z twórcami i wykłady. Na co warto się wybrać? Czytaj dalej.

Piątek dla festiwalu rozpocznie się o 18:00 w Rotundzie. Na otwarcie przygotowano unikalny spektakl jednej z jedynie trzech takich trup teatralnych na świecie. Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądało opowiadanie obrazem zanim powstało kino, to wybierzcie się na American Magic Lantern Theater Show.

Następnego dnia o 17:00, również w Rotundzie, na dokładkę dokument o wspomnianej grupie – „Magiczne życie. Opowieść o American Magic Lantern Theater”.
Później, o 19:00 w Rotundzie Grzegorz Królikiewicz odbierze nagrodę specjalną – Złotego Dinozaura, a na ekranie zobaczymy „Zabicie ciotki” – historię opartą na opowiadaniu Andrzeja Bursy. Wieczór zakończy koncert duetu Rebeka. Widziałem ich na żywo i polecam całym sobą.

W niedzielę oprócz pierwszych projekcji konkursowych warto wybrać się na seans z muzyką na żywo w wykonaniu Połudincy. Formacja zagra do „Szczęścia” – parodii wiejskiego oblicza Rosji. Do Małopolskiego Ogrodu Sztuki należy zajrzeć o 18:00. Tam „Panie, panowie – ostatnie cięcie” – dzieło zmontowane ze scen wyjętych z innych filmów.

Panie, panowie - ostatnie cięcie.
Panie, panowie – ostatnie cięcie.

W poniedziałek po śniadaniu wybierzmy się na wykład „Dziennikarz – ekspert – celebryta: role współczesnej Kultury”. Prof. Wiesław Godzic opowie o tym, jak klasyczny dziennikarz zmienia się w celebrytę i eksperta. Za nieobecność na zajęciach czujcie się rozgrzeszeni.
O 18:30 w MOSie będzie grubo – Masterclass Platige Image z Olgą Cyganiak, która opowie o tajnikach pracy zespołu, który pracuje nad filmowym Wiedźminem. Nie wyjdę bez gorących ploteczek!

We wtorek kusi „Axis Mundi” – multimedialny pokaz kina rozszerzonego, oparty na „multiprojekcji filmów animowanych zintegrowanych z prezentacją grafiki zwojowej w dużej skali”. NIE MAM POJĘCIA O CO CHODZI, ALE BRZMI KOZACKO.

Hipopotamy - konkurs Anima
Hipopotamy – konkurs Anima

Środa to kolejne projekcie konkursowych etiud, autoportrety twórców animacji (tym razem Dmitry Geller z Rosji), a także prezentacja pierwszej 5-tki francuskich filmów nowej fali. Znów będę się zachwycał językiem i obiecywał sobie, że rozpocznę wreszcie kurs.
Warto też zajrzeć o 18:30 do MOSu na „Freefall” – pełnometrażową historię kobiety, która postanawia popełnić samobójstwo i zrzucić się z dachu. Spadając na chodnik nie umiera. Postanawia spróbować raz jeszcze. Obraz zdobył Nagrodę Specjalną Jury oraz za reżyserię w Karlowych Warach.
W międzyczasie swoje etiudy zaprezentują studenci z Turcji.

Czwartek należy do Mariusza Szczygła. W Rotundzie o 17:00 posłuchamy jego wystąpienia, a następnie obejrzymy nowele składające się na „Gottland” – ekranizację zbioru reportaży o Czechach. O 19:30 spotkamy się raz jeszcze z dziennikarzem oraz czeskimi realizatorami filmu.
O 20:30 Etiuda&Anima zakończy się galą, wręczeniem nagród i prezentacją zwycięskich filmów. 

Do zobaczenia na festiwalu!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s