Przywrócone Arcydzieła – „Zygfryd” w MOSie

1-F-2067-3-800x80013 lutego w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będziemy mieli okazję obejrzeć film Andrzeja Domalika „Zygfryd”, a także spotkać się i porozmawiać z reżyserem.

„Zygfryd to doskonała formalnie, wyrafinowana, nieco artystowska opowieść o fascynacji sztuką i pięknem męskiego ciała; historia duchowego i fizycznego uwiedzenia młodego akrobaty cyrkowego (Tomasz Hudziec) przez starzejącego się mecenasa sztuki (rewelacyjny Gustaw Holoubek), którą rozpoczął Eros, a zakończyła niewspółmierność potrzeb egzystencjalnych dwojga osób. ”

– Łukasz Maciejewski, „Tygodnik Powszechny”


Cykl Przywrócone Arcydzieła to pokazy wybitnych a zapomnianych tytułów polskiego kina, wybranych przez krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego. 13 lutego o 19:00 będziemy mogli zobaczyć „Zygfryda” z 1986 roku – w rolach głównych Gustaw Holoubek, Adam Ferency i Maria Pakulnis. 

unnamedRok 1934. Do jednego z sennych, spokojnych miasteczek południowej Polski przyjeżdża cyrk. Stefan Drawicz, miejscowy myśliciel, koneser sztuki, by zabić dręczącą go nudę daje się namówić na wizytę w cyrku. Mimo że manifestuje swoją głęboką niechęć do tego rodzaju rozrywek, a przedstawienie cyrkowe jest dlań tylko występem „artystów z jarmarcznej budy”, odnajduje tam swoją przyszłą, wielka fascynację – młodego akrobatę-żonglera Zygfryda. Profesor aranżuje spotkanie z chłopcem, stopniowo wciąga go w świat, w którym żyje, świat literatury, malarstwa, filozofii, wpaja mu potrzebę dążenia do doskonałości i harmonii wewnętrznej. Pod jego wpływem Zygfryd bardzo gwałtownie się zmienia, w środowisku cyrkowym, które do tej pory uważał za swoje, zaczyna się czuć obco. Kiedy pewnego dnia Drawicz portretuje go nago, przy próbie zbyt poufałego gestu zdenerwowany Zygfryd odtrąca go. Przekonany, że zabił profesora wybiega z jego domu. Kiedy wieczorem w czasie występu widzi Stefana na widowni, myśli, że zobaczył nieboszczyka. Traci równowagę i spada z drabiny…7377837.3
Cyrk odjeżdża. Sparaliżowany Zygfryd przebywa w mieszkaniu Drawicza, ale ten – zniecierpliwiony – unika z nim kontaktu. Zygfryd nie jest już bowiem w stanie dostarczać nowych wrażeń i przeżyć estetycznych.

Bilety: 8zł

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s