Klamut mówi: Rachunek sumienia – 7 ostatnio obejrzanych

Birdman, Teoria wszystkiego, Wielka Szóstka, Godziny, Atlantic., Mot naturen, Sędzia – to 7 filmów, jakie ostatnio oglądałem. Są nowości, są tytuły z projektu Scope 50, w którym mam okazję uczestniczyć, są też pozycje, które należało wreszcie nadrobić. Na długie recenzje czasu nie ma – walczymy przecież z sesją jak Birdman z głosami w głowie, ale krótkie komentarze też może się przydadzą w wyborze filmu na weekendowe popołudnie.

Birdmanbirdman-starring-michael-keaton-is-the-best-movie-of-the-year

Birdman to superbohater. Człowiek ptak, który władał niegdyś umysłami zapatrzonych w niego fanów. Bycie herosem z wielkiego ekranu to jednak nie jest szczyt marzeń dla noszącego kostium ptaka Riggana Thomsona (w którego wcielił się Michael Keaton – człowiek nietoperz – Batman z czasów, gdy Jokerem był Jack Nicholson). Riggan chce wreszcie udowodnić sobie, że jest wart wiele więcej. Chce rozwinąć artystyczne skrzydła i pokazać, że nie jest facetem jednej roli. Brzmi dość znajomo, co nie? Iñárritu sportretował świat współczesnych gwiazd, którymi kieruje ambicja i rozbuchane ego. W szerszym kadrze udało mu się pokazać też zachowania widzów, krytyków i mechanizmy działania show-biznesu w erze social mediów. Studium przypadku Birdmana wciąga. Czasem śmieszy, częściej smuci, bo oto mamy świat, w którym przejście aktora w majtach po ulicy znaczy więcej, niż jego sztuka na Broadwayu, a dziennikarze to banda debili, którzy nie potrafią słuchać.
Birdman to realizatorska perełka. Seans jest szalenie satysfakcjonujący i gdyby nie to, że moje serce stoi murem na Boyhoodem i Grand Budapest Hotel, to życzyłbym sobie, by Oscara wygrał właśnie obraz Iñárritu. To na prawdę dobrze by świadczyło o członkach Akademii.

Teoria Wszystkiego
eddie-redmayne-1024
Historia Hawkinga to samograj. Genialny młody naukowiec, u którego zdiagnozowano chorobę, która zabierze go poza granice czasu za dwa lata. Brzmi jak tragedia, wyrok. A on taki ambitny, chce dokonać przełomowych odkryć, chce żyć, wreszcie poznał dziewczynę! Można by ukręcić z tego biografię w łzawych klimatach „Gwiazd naszych wina”. Mimo wszystko udało się ominąć fabularne mielizny i nie ratować się tanim wyciskaniem łez. Mój osobisty wrażliwościometr drgał sporo, ale wskazówka nie wyszła na czerwone.
Tragiczną historię Hawkinga okraszono sporą dawką autoironii bohatera, ale jego poczucie humoru nie wyzwala w widzu reakcji w toksycznych klimatach „PATRZ JAKI BIEDNY A JEDNAK SIĘ UŚMIECHA, TAKI DZIELNY”.
Eddie Redmayne jako Hawking zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jego gesty, ciche cierpienie wyzwalają we mnie niemal fizyczny ból. Jego kreacja to bezsprzecznie najjaśniejszy punkt całego filmu, który może nie wgniecie Was w fotel, ale na pewno to kawałek solidnego kina.

Wielka Szóstka
ff_disney5_f
Hiro jest młodym geniuszem (w kinie ostatnio sporo genialnych jednostek). Baymax jest dmuchanym robotem-pielęgniarką, opiekunem Hiro. Jeśli pomyśleć, że pod koniec filmu Baymax jest opakowany w czerwony strój z tworzywa, nie wystaje mu już brzuch, lata i zna karate, a to wszystko, żeby Hiro poczuł się lepiej, to możecie sobie wyobrazić potoki dobrej zabawy jakie spłyną na Was podczas seansu.

Godziny
The-Hours
Studium kobiecego umysłu na przestrzeni lat. Przeplatane losy trzech kobiet: pisarki Virginii Woolf (Nicole Kidman), pani domu Laury Brown (Julianne Moore) i wydawcy Clarissy Vaughan (Meryl Streep), prezentują postawy, które mimo różnych epok pozostają niezmienne. Znakomicie ograno motyw, którym połączone bohaterki. I mimo, że to kino nie należy do najprostszych w odbiorze, to obserwacja naręcza pięknych kobiet i znakomitych kreacji aktorskich jest przyjemna sama w sobie.

Atlantic.f937437fc6abbc149c17db5c92e68440

Jeden z filmów w projekcie Scope50, w którym grupa 50 osób z Polski ogląda i ocenia filmy z całego świata, które mają szansę na wejście do polskiej dystrybucji.
Atlantic. to historia Fettah, młodego chłopaka zamieszkującego marokańską wioskę, do której co roku przyjeżdżają piękni Europejczycy, by oddać się frajdzie ujarzmianiu fal na deskach windsurfingowych. Jedną z przyjezdnych jest Alexandra, która staje się dla bohatera bratnią duszą, a także motywacją do wypłynięcia na mokrego przestwór oceanu.
Atlantic. to kino typowo festiwalowe. Zamknięte przed widzem podczas seansu, otwarte na interpretacje po. Chwilami nudzi, dłuży się, jednocześnie kusi zdjęciami i ciszą oceanu. Koniec końców męczy.
Film operuje niedopowiedzeniem, spojrzeniami, niejasnymi relacjami, fascynacjami bohatera, które odkrywamy z kolejnymi minutami, co intryguje. Motyw wielkiej wody i dążeń, które pozostają poza zasięgiem jednostki już mi się jednak trochę przejadł.

Mot naturen
Mot-naturen-bilde-1
Kolejny film ze Scope50.
W norweskim Mot naturen lądujemy w głowie faceta po trzydziestce. Ma żonę, dziecko, nudną pracę, dom i chęć zmiany. Najlepiej wszystkiego. Jest rozczarowany życiem. To nie tak miało wyglądać. Wyrusza na pieszą wyprawę na łono natury, żeby móc odetchnąć, przemyśleć. I faktycznie – przemyśleń tu sporo. Obserwacja jednostki, którą mamy nadzieję nigdy się nie stać jest interesujące, a słodko-gorzki monolog wewnętrzny bohatera pozwala na poznanie jego motywacji i historii.
Mot naturen to wiwisekcja współczesnego mężczyzny, który w którymś momencie rozminął się z życiowymi planami i wylądował w domu jako ojciec i mąż. Wyprawa w dzicz ma być chwilą na przemyślenie i zaplanowanie zmian, tylko czy cokolwiek da się jeszcze zrobić? A może bohater wcale nie chce zmiany?

SędziaTheJudge2-1

Robert Downey Jr. zamienił metalowe wdzianko Iron Mana na prawniczy garnitur, ale cięta riposta i bycie cool pozostało. Otrzymujemy więc świetną kreację adwokata, który musi ratować z kłopotów swojego ojca, który jest podejrzany o morderstwo. Sytuacja staje się pretekstem to wyprania przyschniętych z czasem brudów i rozliczenia się z rodziną.
Powstała bardzo sprawnie opowiedziana historia z galerią świetnych postaci. Warto.

Widzieliście jakieś z wymienionych filmów – dajcie znać – chętnie podyskutuję, bo mam w cholerę nauki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s