D’Artagnan w Krakowie [OFF]

BYRNE GabrielLaureat Złotego Globu, znany z takich tytułów jak „Człowiek w żelaznej masce”, „Atak na posterunek” czy „Wróg publiczny” – Gabriel Byrne to kolejny członek jury konkursu „Wytyczanie drogi” podczas 8.edycji PKO OFF CAMERA.

Chętnie występuje w produkcjach niezależnych. Zagrał m.in. w „Podejrzanych” Bryana Singera, „Truposzu” Jima Jarmuscha oraz w „Końcu przemocy” Wima Wendersa. Po roli D’Artagnana w „Człowieku w żelaznej masce” wystąpił w roli jezuickiego księdza w filmie „Stigmata” oraz szatana w „I stanie się koniec”, gdzie walczył z Arnoldem Schwarzeneggerem.

Współpracował z takimi reżyserami, jak bracia Coen, Costa-Gavras, Ken Loach, John Boorman, David Cronenberg. Wystąpił w ponad 40 filmach pełnometrażowych, w tym w „Excaliburze”, „Ścieżce strachu”, „Na zachód”, Kryptonimie Nina”, „Małych kobietkach”, „Vanity Fair”, „Duchach Jindabyne”, „Burzliwym czasie” oraz „Żądzy bankiera” w reżyserii Costy-Gavrasa.

Gabriel Byrne rozpoczynał swoją karierę aktorską w teatrze Focus w Dublinie oraz w najsławniejszym irlandzkim teatrze Abbey Theatre. Dołączył do londyńskiego Royal Court Theatre oraz Royal National Theatre. Później przyszedł czas na amerykańską teatralną przygodę. Za rolę na Broadwayu w sztuce Eugene’a O’Neilla „Księżyc świeci dla zabłąkanych” („Moon for the Misbegotten”) otrzymał nominację do nagrody Tony oraz nagrodę Outer Critics Circle Award dla najlepszego aktora za występ w innej sztuce tego autora, „Dotyk poety”.

Uznanie w telewizji zdobył dzięki „Wojnie mediów” oraz „Terapii”, oba w produkcji HBO. Jako producent był nominowany do Nagrody Akademii za „W imię ojca” i „Na zachód”.

Podczas 8.edycji PKO OFF CAMERA Gabriel Byrne oceni filmy w konkursie „Wytyczanie drogi” razem ze Sławomirem Idziakiem i Ellen Lewis. O Krakowską Nagrodę Filmową – 100 000 dolarów – walczy w tym roku 10 tytułów z całego świata.  

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s