Złota era polskiego dokumentu #BeforeKFF

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom.
Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom.

Krakowski Festiwal Filmowy wystartuje już za dwa tygodnie, a póki co rozgrzewa krakowskich kinomanów w oczekiwaniu na maratony dokumentów i animacji. Propozycja na najbliższy poniedziałek to pokaz cyfrowo odnowionych dokumentów nagradzanych na festiwalu w Krakowie. 

Piwowski, Zygadło, Wiszniewski, Łoziński i Kieślowski – wybitni dokumentaliści, których dzieła – często boleśnie – zostają w widzu i nie chcą się od niego odkleić. 18 maja w Kinie Pod Baranami ich krótkie metraże zostają zaprezentowane w jednym bloku pod hasłem „Złota era polskiego dokumentu”.

7 dokumentów z lat siedemdziesiątych, 104 minuty kina, które powraca w odnowionej wersji.
Bilety – 10zł. Start o 19:00.

W programie:

Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA
Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA
KORKOCIĄG, reż. Marek Piwowski, Polska 1971, 10’

Nastała 52. rocznica powstania Państwowego Monopolu Spirytusowego w Polsce. Uroczyste przemówienie z tej okazji Marek Piwowski przewrotnie konfrontuje z nakręconymi w szpitalu wstrząsającymi zdjęciami pokazującymi psychiatryczne stany spowodowane nadużywaniem alkoholu.

SZKOŁA PODSTAWOWA, reż. Tomasz Zygadło, Polska 1971, 17’
Debiut dokumentalny Tomasza Zygadło. Reżyser w filmie pozwala wypowiedzieć się uczniom szkoły podstawowej. Nastolatki i dzieciaki mówią o sobie, o systemie nauczania, o kolegach – w większości nie są to optymistyczne słowa. Pomimo upływu lat, ich przemyślenia i zachowania nie odbiegają bardzo od postawy dzisiejszej młodzieży.
WIZYTA, reż. Marcel Łoziński, Polska 1974, 15’
Dziennikarka Polityki odwiedza młodą dziewczynę na wsi, która każdą wolną chwilę poświęca kulturze wysokiej. Jej główną pracą jest jednak opieka nad gospodarstwem i starą matką. Rozmowy dwóch kobiet, z różnych środowisk, stanowią oś filmu Marcela Łozińskiego.
STOLARZ, reż. Wojciech Wiszniewski, Polska 1976, 13’
Jan Himilsbach czyta życiorys fikcyjnego stolarza. Ujęcia z perspektywy żabiej, “rybie oko” kamery – takie zabiegi formalne mają konkretne przełożenie na treść filmu – reżyser podważa wiarygodność przedstawionych wydarzeń. Kilkakrotnie powtórzone ujęcia zyskują nowy sens i  pozwalają widzowi zachować dystans do opowiadanej historii.
Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1977, 16’
W swoim portrecie nocnego portiera Kieślowski pokazuje, jak totalitarny system kształtuje słabe osobowości, jak czyni z ludzi bezwolne narzędzia. Sprawia też, jak pisała Bożena Janicka w 1979 roku, że „za jego pośrednictwem wkraczamy w sam środek sporu o to, jakimi metodami można skutecznie osiągnąć takie cele społeczne jak ład, porządek, respektowanie prawa”.
SIEDEM KOBIET W RÓŻNYM WIEKU, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1978, 16’
Film przedstawia sztukę baletu, ukazując jednocześnie nieodwracalny efekt przemijania. Siedem dni, siedem baletnic – każda na innym etapie życia, ale wszystkie łączy pasja tańca, która wymaga od nich poświęcenia i ciężkiej pracy. Całość składa się na poetycki i wieloznaczeniowy portret życia jednej kobiety.
EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI, reż. Marcel Łoziński, Polska 1979, 17’
Film przedstawia maturę z przedmiotu propedeutyka nauki o społeczeństwie, którą zdają uczniowie pewnego liceum. Oprócz odpowiedzi egzaminacyjnych twórcy zarejestrowali też rozmowy uczniów na korytarzu przed salą. Oficjalne wypowiedzi maturzystów i wyrażane przez nich prywatnie opinie stoją w jaskrawej sprzeczności.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s