Irańska noc filmowa

Dyskusyjny Klub Filmowy Rozpięci zaprasza w tym tygodniu na wycieczkę do Iranu. 22 maja w Agrafce zobaczycie trzy filmy, w tym premierowo Taxi-Teheran Jafara Panahiego.

Irańska Noc Filmowa rozpocznie się w piątek, 22 maja o 22:15 w kinie Agrafka. Nie zabraknie tradycyjnego quizu z nagrodami.
Bilety: 20 zł (przedsprzedaż do 21 maja), 25 zł (22 maja).

TAXI- TEHERAN, reż. Jafar Panahi, Iran 2015, 82′taxi-teheran_p1
W Teheranie trwa dzień jak co dzień. Auta suną po zakorkowanych ulicach, kierowcy żółtych taksówek błądzą po gigantycznej metropolii w poszukiwaniu adresów, pod które każą zawieść się pasażerowie. Wśród nich jest jeden wyjątkowy samochód. Wyróżnia go nie tylko to, że jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, ale też fakt, że na desce rozdzielczej zamontowano w nim przemysłową kamerę, a za kierownicą siedzi nie kto inny, jak sam reżyser Jafar Panahi. Do jego samochodu wsiadają ludzie prości i intelektualiści, przyjaciele i kompletnie nieznajomi, przypadkowe osoby w potrzebie i umówieni na przejażdżkę członkowie rodziny, w tym kradnąca reżyserowi film siostrzenica, Hana Saeidi.

ROZSTANIE, reż. Asghar Farhadi, Iran 2011, 123′rozstanie
Rozstanie to okrzyknięte przez światową krytykę arcydziełem współczesnego kina i nagrodzone na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film, a także nagrodami aktorskimi.
Rozstanie, w reżyserii twórcy głośnego Co wiesz o Eli to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności. Film w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału.

NAGINAJĄC REGUŁY, reż. Behnam Behzadi, Iran 2013, 93′635656626840349960
Amatorska grupa teatralna dostaje możliwość wyjazdu poza granice Iranu. Entuzjazm z powodu wyjazdu szybko mija, gdy okazuje się, że paszport aktorki grającą główną rolę ginie. Podejrzenia padają na ojca dziewczyny, który do pomysłu wyjazdu córki odnosi się bardzo niechętnie. Reszta trupy staje przed dylematem: solidarnie zostać razem z nią w Iranie, przekonać jej ojca, by wyraził zgodę na wyjazd córki, a może jechać bez koleżanki?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s