Noc z trylogią Urszuli Antoniak

Strefa nagości, Code Blue i Nic osobistego – te trzy filmy będzie można zobaczyć podczas piątkowej nocy w Agrafce. – 12 czerwca Dyskusyjny Klub Filmowy Rozpięci przyjrzy się twórczości Urszuli Antoniak.

W najnowszym filmie reżyserki nie pada ani jedno słowo. Natomiast dyskusji wokół niego nie brakuje. Sam podczas Off Camery miałem wielką ochotę sprawdzić, jak erotyczna opowieść o dwóch dziewczynach z sauny sprawdza się na ekranie, jednak koniec końców na seans nie dotarłem. 

W Agrafce szykuje się znakomita okazja do obejrzenia Strefy, jak i nadrobienia poprzednich filmów Antoniak. Bilety w cenie 20zł można kupić do 11 czerwca. W dniu seansu kosztować będą 25zł. 
Początek maratonu o 22:15.

STREFA NAGOŚCI7689495.3
Nude Area, reż. Urszula Antoniak, Holandia/Polska 2014, 73’

Strefa nagości to opowieść o miłości między dwiema nastolatkami – Holenderką i Muzułmanką. Dziecięce okrucieństwo i sensualność, sny i rzeczywistość mieszają się tu ze sobą i uzupełniają.

CODE BLUE
Code Blue, reż. Urszula Antoniak, Holandia/Dania 2011, 81’

Marian jest pielęgniarką, praca w szpitalu niemal zupełnie ją pochłania. Opiekuje się umierającymi, asystujeCode_Blue_Code_Blue_5588364 przy śmierci, czasami ją przyspiesza. W zamian zatrzymuje i kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych pacjentów. Mimo że jest realną postacią, pełni w tej historii rolę metafory, przywodzi na myśl Charona, z uwagą i współczuciem przeprowadzającego ich na drugi brzeg Styksu. Wrażenie potęguje muzyczna klamra, którą stanowi średniowieczna pieśń o Najświętszej Dziewicy, wprowadzająca widzów w przestrzeń niemal sakralną. Marian żyje w pustym mieszkaniu, nieprzywiązana do życia stroni od ludzi. Bywają jednak chwile, w których łaknie bliskości – boleśnie, całą sobą. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Połączy ich osobliwe doświadczenie – oboje są biernymi świadkami brutalnego gwałtu. Wspólny akt vouyeryzmu daje początek więzi, której kulminacją będzie dotkliwy finał.

NIC OSOBISTEGOnothingpersonal
Nothing personal, reż. Urszula Antoniak, Holandia/Irlandia 2009, 85’

Nic osobistego z wielką wrażliwością zgłębia wybór samotnego życia i problemy z utrzymaniem albo wyrzeczeniem się tego wyboru. Sytuacja zbliża dwoje skrajnie różnych i bezkompromisowych bohaterów, którzy przywiązują się do siebie niemal wbrew własnej woli.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s