Pan Hulot na nowo

Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć wszystkie arcydzieła Jaques’a Tatiego w zrekonstruowanych cyfrowo wersjach. Sześć filmów, od 3 do 8 października w Kinokawiarni Kika.

Tati2_1659657cJacques Tati – geniusz kina, francuski reżyser, komik, scenarzysta i aktor. Określany francuskim Charlie’m Chaplinem i spadkobiercą Bustera Keatona. Stawiany obok najwybitniejszych twórców komedii w historii kina. Zasłynął rolą ekscentrycznego Pana Hulot, którego nieodłącznymi atrybutami były płaszcz, kapelusz i fajka w ustach. Pulsujący i uniwersalny humor jego filmów, często wynikający ze zderzenia staroświeckości z nowoczesnością, okazał się ponadczasowy i bawi po dziś dzień.

Ceny biletów na filmy francuskiego Chaplina według cennika Kiki. Pełny program na stronie – tu.

DZIEŃ ŚWIĄTECZNY | Jour de Fete, Francja 1949, 70’Jour_de_fete-poster
W pewnym małym miasteczku funkcję listonosza pełni fajtłapowaty i rozkojarzony François. Mieszkańcy od dłuższego czasu nie są zadowoleni z jego usług. Tymczasem w pobliżu miasteczka odbywa się jarmark. Przyjaciele François upijają go i prowadzą do namiotu, w którym odbywa się pokaz filmu dokumentalnego o rewolucyjnych metodach pracy amerykańskich listonoszy. Wyraźnie zainspirowany pomysłami kolegów zza Atlantyku, François próbuje wdrożyć w życie tamtejsze zasady działania.

WAKACJE PANA HULOT | Les vacances de Monsieur Hulot, Francja 1953, 114’les_vacances_de_monsieur_hulot,2
Jacques Tati po raz pierwszy wprowadza na ekrany kin postać charyzmatycznego Pana Hulot. Wysoki kapelusznik z nieodłączną fajką w ustach wyrusza na wakacje do cichego, nadmorskiego kurortu. Od momentu jego przybycia żaden z hotelowych gości nie zazna już spokoju. Pomimo czystych intencji, każdy jego krok przynosi kolejną, przezabawną katastrofę, siejąc wszechobecny zamęt.

MÓJ WUJASZEK | Mon oncle, Francja 1958, 110’maxresdefault
W kolejnej części przygód Pana Hulot Jacques Tati dowcipnie rozprawia się z wszechobecną technicyzacją dzisiejszych czasów. Kultowy bohater trafia do willi pana Arpel, w której zainstalowano najnowocześniejsze udogodnienia i patenty. Szereg gagów z udziałem Pana Hulot pokazuje, jak nowe technologie utrudniają człowiekowi życie, zamiast czynić je prostym i wygodnym.

PLAYTIME | Playtime, Francja 1967, 114’7397186.3
Uznawany za arcydzieło film Playtime, był jednocześnie najbardziej ryzykownym, ambitnym i kosztownym przedsięwzięciem w karierze Jacques’a Tatiego. Pan Hulot wyrusza do wysoko stechnologizowanego Paryża na spotkanie z amerykańskim biznesmenem. Po drodze natrafia m.in. na amerykańskich turystów, niemieckiego sprzedawcę i kolegę sprzed lat oraz wplątuje się w serię zabawnych i absurdalnych sytuacji.

PAN HULOT WŚRÓD SAMOCHODÓW | Trafic, Francja 1971, 96’3180229677_1_6_NKzBIpu0
Pan Hulot wyrusza na targi motoryzacyjne do Amsterdamu, by zaprezentować swój eksperymentalny model samochodu. Po drodze napotyka szereg przeszkód i problemów technicznych, które utrudnią mu dalszą podróż. Czy Panu Hulot i jego wyjątkowemu pojazdowi uda się dotrzeć do celu?

PARADA | Le parade, Francja 1973, 84’Parade_(film)
W zrealizowanym dla szwedzkiej telewizji, ostatnim filmie w karierze Jacques Tati zaprasza widzów do cyrku, w którym sam pełni funkcję mistrza ceremonii. Choć widzimy na ekranie rozmaite występy z udziałem klaunów, muzyków, żonglerów i akrobatów, reżyser skupia się na widzach, wciągając ich do niezwykłej zabawy. Wywołując odpowiednie reakcje, opowiadając osobiste historie, wyłapując przy pomocy ukrytych kamer również to, co miało pozostać w cieniu. Parada jest pełnym radości hołdem złożonym występom na żywo, a także powrotem do początków francuskiego reżysera związanych z musicalem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s