Etiuda&Anima: 7 wydarzeń nie do przegapienia

23 listopada rozpoczyna się Etiuda&Anima: festiwal najlepszych studenckich etiud i animacji najwybitniejszych twórców z całego świata. Na ulicy rozpoznacie go po plakatach w starym, dobrym stylu, a w kinie po tym, że w ciągu godziny przeżyjecie kilka zupełnie różnych historii.

Temat zmienia się tu co kilka, kilkanaście minut, a do domu wracacie z głową naładowaną myślami przeróżnymi. Krótki metraż etiud to esencja, nie streszczenie – twórcy atakują wprost, nie pozostawiając złudzeń. Animacje z kolei udowadniają, jak mało jeszcze wiem o możliwościach wyrażania tego, co siedzi w głowie.
I to chyba właśnie jest to, co najbardziej lubię w tym festiwalu: umiejętność zaskoczenia mnie w kilka minut, a potem długie rozmyślanie o czymś bardzo krótkim.

A to subiektywny wybór 7. festiwalowych elementów, które mnie intrygują najbardziej. 

 1. „Dzień babci” w listopadzie

  Film, który za mną chodzi. Nagradzany na festiwalach, przeze mnie sukcesywnie przegapiany. A w roli głównej pani Dymna, która zostanje napadnięta we własnym domu. Ale to nie ona będzie tu ofiarą.
  To film otwierający tegoroczny konkurs etiud: pierwszy w pierwszym z bloków konkursowych. Zobaczymy go we wtorek, o 16:30 w Rotundzie.
  https://www.youtube.com/watch?v=JqEJugZE0zo

 2. „Śnieżka” z muzyką na żywo

  Historia, którą zna każdy w formie, jakiej nie było. Okej, była – hiszpańska, niema i czarno-biała „Śnieżka” miała premierę trzy lata temu. Ale z muzyką na żywo polskiej artystki Miss God zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w piątek (27.11) o 20:00 w Rotundzie.

  BLANCANIEVES Sinopsis_copy1
  Mała dziewczynka o imieniu Carmen nigdy nie miała okazji poznać swojej pięknej, zmarłej przedwcześnie matki. Jej ojciec, niegdyś sławny torreador, zaniedbuje córkę, ulegając złemu wpływowi nowej żony. Macocha z całego serca nienawidzi dziecka i pewnego dnia postanawia pozbyć się go raz na zawsze. Dziewczynce udaje się jednak uciec śmiertelnemu przeznaczeniu. Spotyka wesołą kompanię „małych torreadorów”, którzy przyjmują ją do swojej grupy i dają przezwisko „Śnieżka”. Carmen pragnie pójść w ślady ojca i – z pomocą nowych przyjaciół – stać się mistrzynią corridy. Zła macocha, kiedy dowiaduje się, że Śnieżka żyje, postanawia dokonać zbrodniczego dzieła.
 3. Reklamy Bata

  Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2015-11-23 023255.bmpTomáša Batę poznałem w „Gottlandzie” Mariusza Szczygła jako niesamowitego, czeskiego przedsiębiorcę. Na butach zjadł zęby, można powiedzieć. Taki Steve Jobs przemysłu obuwniczego. Reportaż Szczygła przeczytajcie, a na E&A przyjdźcie obejrzeć stare spoty reklamowe firmy Bata.
  Małopolski Ogród Sztuki (mała sala), 25 listopada (środa), godzina 17:00.

 4. Baumane zrobi film

  Animacje Signe Baumane to mocno kobiece manifesty. W swoim charakterystycznym stylu opowiada najczęściej o seksualności i związkach damsko-męskich. Jej szorty z cyklu „The beat of sex” można było zobaczyć na festiwalowym biforze w Forum Przestrzenie w ostatni piątek.
  Podczas festiwalu pokaże widzom jak tworzy swoje filmy. Autoportrety twórców animacji z Signe Baumane w środę, 25 listopada o 19:00 w MOSie.

 5. „Wyspa Giovanniego”

  Anime dla dorosłych. Tym razem nie o superbohaterach i niesamowitych przygodach, a o traumatycznej historii Japonii. „Wyspa Giovanniego” to historia zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Akcja filmu Nishikubo  rozgrywa się tuż po drugiej wojnie światowej i dotyczy sporu Japonii i Rosji o archipelag Kuryli, do którego należy wyspa Szykotan.

  Jeśli podobał wam się „Grobowiec świetlików” na „Wyspę Giovanniego” idźcie w ciemno.
  Małopolski Ogród Sztuki (duża sala): piątek (27.11), godzina 21:00.

 6. Nowy film Nolana

  To nie kolejny Batman, ani nawet druga Incepcja. W Krakowie zobaczymy jednak dzieło równie intrygujące: pierwszy krótkometrażowy dokument Christophera Nolana. Dokument opowiada o niezwykłych braciach Quay – twórcach surrealistycznej i przerażająco klimatycznej animacji.
  Dokumentowi „Quay” towarzyszyć będą filmy Braci wybrane przez samego Nolana: „Ulica Krokodyli” (1986), „Grzebień” (1990), „In Absentia” (2000). Co ważne: wszystko oglądać będziemy z taśmy 35 mm!
  Nolana i braci Quay zobaczymy w Rotundzie w sobotę (28.11) o 16:30.

  00-BrothersQuay-stage-crop_1000_420_90_c1
  W twórczości braci Quay wyjątkowe miejsce zajmuje Polska. Utwory polskich pisarzy, Brunona Schulza i Stanisława Lema, stały się podwaliną scenariuszy do Ulicy krokodyli i Maski (zrealizowanej w łódzkim Se-ma-forze).
 7. „Baby Bump” przedpremierowo

  Chciałem stworzyć film nierealistyczny, w konwencji komiksu o fizycznym dorastaniu – zmieniającym się ciele, które rośnie i przemienia się w potwora

  – mówi o swoim filmie Kuba Czekaj, a ja czekam na premierę.
  Mówią, że „Baby Bump” jest obrzydliwy, chamski, prymitywny, odjechany, inny.

  06131ccf-6a19-4163-833d-ff3541e3573f
  „Mickey House sprzedaje własny mocz kolegom zagrożonym wpadką na teście narkotykowym, żeby zarobić na operację odstających uszu. A wygląd to i tak najmniejszy z problemów 11-latka. Dojrzewanie atakuje go w najmniej spodziewanym momencie. Rzeczywistość i wyobraźnia mieszają się, a zdarzenia w domu i w szkole urastają do rangi ostatecznych. Mickey House musi znaleźć w sobie siłę, żeby skończyć to, co się zaczęło.”

  Rok temu Czekaj pokazywał na Etiudzie&Animie swój szkolny film, a teraz wraca z pełnym metrażem i nagrodami z Wenecji i Gdyni. Jestem ciekaw. Bardzo.
  „Baby Bump” zobaczymy w piątek, 27 listopada o 19:00 w MOSie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s