Czy homary mają wolną wolę?

Jeszcze nie wiem co z tymi homarami, ale w czwartek jest szansa, by wreszcie poznać odpowiedź na to palące pytanie. Krakowski Festiwal Filmowy i Fundacja dla AGH zapraszają bowiem na cykl dokumentów poświęconych największym umysłom naszych czasów „DOCS+SCIENCE. PIONIERZY”.

f54c6e600270be913d6ea8046bbdfb23edf4b1e2Twórcą serii „Pionierzy” jest dziennikarz naukowy Karol Jałochowski, a wszystkie filmy składające się na sezon pierwszy będzie można zobaczyć bezpłatnie na AGH. Pierwszy, poświęcony amerykańskiemu filozofowi, już pod koniec stycznia, w czwartek, dwudziestego ósmego o osiemnastej.
Po każdym seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem i ekspertami.

Program:

 • 28 stycznia, 18:00:
  Daniel C. Dennett: Czy homary mają wolną wolę?
Daniel Dennett jest prawdopodobnie najwybitniejszym i najbardziej zasłużonym filozofem zajmującym się pytaniami o istotę wolnej woli i świadomości. Idąc pod prąd oczekiwaniom środowiska, dla swoich rozważań filozoficznych o funkcjonowaniu umysłu szukał oparcia w naukach doświadczalnych. Walczy z przekonaniem o rozdziale ciała i duszy. Pyta o to, jak rodzi się i ewoluuje moralność, czy wiara jest zjawiskiem naturalnym, jakie są korzenie irracjonalizmu? Daniel Dennett kieruje Centrum Studiów Poznawczych na prestiżowym Uniwersytecie Tufts w Bostonie, jest autorem kilkunastu książek, wydanych także w Polsce. W rozmowie o naturze świadomości i mitach z nią związanych towarzyszymy mu w jego letnim domu, na północy stanu Maine.
 • 25 lutego, 18:00:
  Roy Glauber: Bomba, która wstrząsnęła światem
Roy Jay Glauber – amerykański fizyk związany z Uniwersytetem Harvarda w Cambridge, laureat Nagrody Nobla z fizyki za wkład w kwantową teorię koherencji optycznej. Jest prawdopodobnie ostatnim żyjącym i aktywnym naukowo uczestnikiem projektu Manhattan, którego celem było opracowanie bomby atomowej. Historia Glaubera rozpoczyna się z chwilą przyjazdu na pustynię Nowego Meksyku, do tajnego ośrodka badawczego, jej kulminacją jest moment testu Trinity i zrzucenie ładunków na Hiroszimę oraz Nagasaki, a puentą – nagroda Nobla, którą Glauber otrzymał za badania w dziedzinie, która nie miała nic wspólnego z badaniami nad bombą. Zajmując się optyką Glauber zdawał się szukać odkupienia dla swojego udziału w militarnym projekcie stulecia. Rozmowie ze znakomitym fizykiem towarzyszy jego partnerka, Atholie Rosett, co sprawia, że spotkanie nabiera bardzo intymnego charakteru.
 • 31 marca, 18:00:
  Gregory Chaitin: Wyspa cudów
Gregory Chaitin, amerykański matematyk urodzony w Argentynie to jedna z najbarwniejszych i pełnych pasji postaci światowej matematyki. Przez wiele lat w IBM Thomas J. Watson Research Center zajmował się badaniem i definiowaniem tego, co w matematyce nieobliczalne. Od kilku lat pracuje nad nową, autorską teorią obejmującą złożoność przyrody na sposób matematyczny. „Możliwe – mówi Chaitin – że niebywała kreatywność natury jest bezpośrednią konsekwencją tych cech matematyki, które zwykliśmy uważać za jej ułomność”. Chaitin i jego żona, a równocześnie partnerka naukowa Virginia, zapraszają na małą brazylijską wyspę, do ich filozoficznej ostoi. Bujna, żywiołowa przyroda staje się naturalnym tłem opowieści filmowej.
 • 28 kwietnia, 18.00:
  Julian Barbour: Koniec czasu, jaki znamy
Julian Barbour to jeden z nielicznych wybitnych fizyków teoretycznych, którzy zdołali zachować niezależność intelektualną i formalną od instytucji naukowych. Już od 40 lat Barbour stara się wyeliminować z fizyki pojęcia, do których przywykliśmy, a które mogą być całkowicie zbędne i zaciemniające obraz rzeczywistości. Jedną z nich jest, według Barboura, czas. Brytyjczyk zaprasza do własnego domu w niewielkiej wsi pod Oksfordem, gdzie w przesiąkniętym historią otoczeniu przekonuje o iluzoryczności upływu czasu. Kontrapunktem do opowieści o nieistnieniu czasu jest wątek osobisty – utraconej żony oraz wnuka.

Wszystkie seanse odbędą się na terenie AGH – Budynek B8 sala 010,
Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30.

Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s