Oscar Shorts w krakowskich kinach

Co roku jest podobnie – oscarowe filmy nominowane w głównych kategoriach przed rozdaniem nagród fajkuję jako obejrzane. Ale z krótkometrażówkami zawsze jestem do tyłu. W tym roku możemy zobaczyć wszystkie i to w kinie. Pierwsze pokazy już w środę i czwartek (16 i 17 lutego).

Krótkie metraże nominowane do Oscarów zobaczymy w Krakowie w Arsie, Kinie Pod Baranami i Agrafce. lllllllll

Ars (bilety 16/12 zło):
17.02, środa, 21:00 Filmy animowane
18.02, czwartek, 21:00 Filmy aktorskie

Kino Pod Baranami (bilety 16/14 zło, karnet na obydwa pokazy – 24 zło):
22.02, poniedziałek, 19:30 Filmy animowane
23.02, wtorek, 19:30 Filmy aktorskie

Agrafka (bilety 10 zło):
24.02, środa, 22:10 Filmy aktorskie
25.02, czwartek, 22:10 Filmy animowane

Najlepsze krótkometrażowe filmy aktorskie

AVE MARIA (15 min.) Palestyna, Francja, Niemcy, reż. Basil Khalil

Brawurowa komedia. Zakonnice z klasztoru Sióstr Miłosierdzia usytuowanego pośród dzikiego krajobrazu na Zachodnim Brzegu Jordanu działają wedle codziennej rutyny, na którą składają się cisza i modlitwa. Ich spokój zostaje zakłócony, gdy do klasztornych drzwi puka żydowska rodzina, która szuka pomocy po tym, jak rozbiła się samochodem o ścianę klasztoru.

DAY ONE (25 min.) USA, reż. Henry Hughes

Film na podstawie prawdziwych wydarzeń. Feda, świeżo po rozwodzie, dołącza do armii USA jako tłumaczka. Pierwszego dnia pobytu w Afganistanie jej oddział przeszukuje dom człowieka konstruującego bomby. Kiedy jego żona zaczyna rodzić, tłumaczka musi się podjąć zadania wykraczającego poza jej obowiązki i odebrać skomplikowany poród dziecka.

WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE / ALLES WIRD GUT (30 min.) Niemcy, Austria, reż. Patrick Vollrath

Michael przyjeżdża do byłej żony, by odebrać od niej Leę, ich ośmioletnią córkę. Wydaje się, że wszystko przebiegnie tak, jak co drugi weekend, gdy dziewczynka widzi się z ojcem. Po pewnym czasie Lea zaczyna czuć jednak, że coś jest nie w porządku. Pełna emocji opowieść, którą Michael Haneke nazwał poruszającą i urzekającą od pierwszej do ostatniej sekundy.

SHOK (21 min.) Kosowo, Wielka Brytania, reż. Jamie Donoughue

Pogrążone w wojnie Kosowo, 1988 rok. Petrit i Oki są najlepszymi przyjaciółmi. Pewnego dnia ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, a decyzje, które podejmą, wpłyną nie tylko na życie chłopców, ale również na los ich rodzin. Pierwsza w historii Kosowa nominacja do Oscara.

JĄKAŁA / STUTTERER (12 min.) Wielka Brytania, Irlandia, reż. Benjamin Cleary

Greenwood jest uroczym i zabawnym chłopakiem, który od pół roku koresponduje w sieci z piękną i inteligentną Ellie. Pewnego dnia dziewczyna oznajmia, że będzie w Londynie i proponuje mu spotkanie na żywo. Greenwood marzy o tym, żeby zobaczyć się z Ellie. Nie powiedział jej jednak, że na przeszkodzie ich idealnej randki może stanąć jego… jąkanie się.

Najlepsze krótkometrażowe filmy animowane

SANJAY’S SUPER TEAM (7 min.) USA, reż. Sanjay Patel

Zachwycająca produkcja słynnego studia Pixar. Sanjay uwielbia amerykańskie animacje i komiksy, co nie podoba się jego ojcu, który chciałby wychować go w tradycyjnej, hinduskiej kulturze. Dzięki swojej niesamowitej wyobraźni chłopiec może na szczęście przeżywać niesamowite przygody, o których nigdy nie marzył. Być może jego wyobraźnia pomoże mu także znaleźć porozumienie z ojcem.

NIE MOŻEMY ŻYĆ BEZ KOSMOSU / WE CAN’T LIVE WITHOUT COSMOS (16 min.) ROSJA, reż. Konstantin Bronzit

Dwaj kosmonauci znają się i przyjaźnią od dziecka. Przez kolejne etapy swojej wytrwałej edukacji dążą do wspólnego celu, jakim jest wyruszenie rakietą na orbitę. Marzenie w końcu się spełnia, lecz nieoczekiwany wypadek rozdziela przyjaciół na zawsze. Opowiedziana z dyskretnym humorem opowieść o marzeniach i niełatwej drodze do ich realizacji.

ŚWIAT JUTRA / WORLD OF TOMORROW (17 min.) USA, reż. Don Hertzfeldt

Emily oraz jej klon wyruszają w fascynującą podróż do przyszłości. Zachwycająca animacja Dona Hertzfeldta, niezależnego twórcy filmowego, animatora i pisarza, którego filmy zdobyły ponad 200 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Jest jedynym animatorem, którego dzieła zdobyły dwukrotnie Główną Nagrodę Jury na festiwalu Sundance.

NIEDŹWIEDZIA OPOWIEŚĆ / BEAR STORY (10 min.) CHILE, reż. Gabriel Osorio

Każdego ranka Niedźwiedź pieczołowicie przygotowuje swój mechaniczny teatrzyk, by sprawnie działał. Gdy tylko dociera z nim na odpowiednią ulicę, sygnalizuje swoje przybycie dzwonkiem. To znak, że chętni przechodnie mogą podejść, zanurzyć się na chwilę w świecie włożonym do małej skrzynki i poznać tytułową niedźwiedzią opowieść.

PROLOG / PROLOGUE (6 min.) WIELKA BRYTANIA, reż. Richard Williams

Mała dziewczynka jest świadkiem zaciętej walki między Spartanami a Ateńczykami. Najnowsza, zachwycająca wizualnie animacja nagrodzonego Oscarem Richarda Williamsa.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s