#BEFOREKFF: Jaka to melodia?

Obraz jest tu często pretekstem, by coś usłyszeć. Szumy, brzdęki, tarcia, czasem dźwięki trudne do zidentyfikowania po zamknięciu oczu, odcięciu widzialnego na rzecz słyszalnego. „Melodia hałasu” sprowadza na ziemię, przypomina, że to, co trywialne i codzienne, dziejące się ciągle i dookoła, jest nie mniej interesujące niż nowa płyta Iggy’ego Popa czy Radiohead. Zresztą – czy na krążku Popa usłyszycie popcorn grający na gitarze elektrycznej?

9deba3aa11d23807c9a9f5599e85148b_XL

„Melodia hałasu” z sekcji DocMusic Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który rozhula krakowskie kina pod koniec maja, to filmowy performance, a zarazem festiwal dziwności. Muzycy grający tu pierwsze skrzypce w swojej pracy używają śmieci, warzyw, przedmiotów sklejonych w nienazwane instrumenty. Grają porem, szklanymi kulkami toczącymi się po strunach ceramicznej misy, wydobywają tony ze zlewozmywaków, kubłów i pokryw.

Jak mówi jeden z bohaterów dokumentu:

hałas to muzyka, na którą nie jesteśmy gotowi.

Zgodnie z tymi słowami muzycy próbują wytyczyć tę cienką granicę pomiędzy tym, co drażni, a tym, co nadaje się do ponownego przesłuchania. Trafiamy na dźwięki niepokojące, plemienne; znane, lecz z innych źródeł niż kombinacja maszyny do szycia, warzyw i zastawy stołowej. Wielokrotnie powstaje dysonans pomiędzy tym, co widzimy, a tym, co dociera do naszych uszu.

Melodia hałasu to intrygujący esej o dźwięku. Nie tylko poznajemy formacje takie jak Das Gemüseorchester, których członkowie tworzą warzywną orkiestrę, ale próbujemy odpowiedzieć na pytanie o najdoskonalszy instrument. Po seansie okaże się, czy jako ludzie jesteśmy w ogóle brani pod uwagę.

Melody of noise
Melodia hałasu
Konkurs DocFilmMusic
56. Kraków Film Festival: 29.05-5.06.2016

Małopolski Ogród Sztuki – 31 maja, 17:00
Małopolski Ogród Sztuki – 2 czerwca, 14:30

Scenariusz i reżyseria: Gitta Gsell
Szwajcaria 2015
86 min

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s