Weekend z Docs Against Gravity

W najbliższy weekend (20-22 maja) w Kinie Pod Baranami będzie można zobaczyć wybór dokumentów z 13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival, który od 13 maja trwa w Warszawie. Nie trzeba jechać do Warszawy, ha!

WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY_plakat (1)Millennium Docs Against Gravity (dawniej PLANETE+ DOC FF) już po raz kolejny odbywa się niemal w całym kraju. Podczas Weekendu z Millennium Docs Against Gravity, który zawita do 21 polskich miast, pokazane zostaną premierowo najlepsze dokumenty minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

W programie przeglądu znalazło się sześć filmów dokumentalnych, eksplorujących problemy współczesnego świata: dynamiczny rozwój technologii i cyfryzację rzeczywistości oraz płynące zeń zagrożenia (thriller polityczny Dobry Amerykanin; Facebookistan), rolę propagandy w utrzymaniu totalitarnej władzy (zrealizowany w Korei Północnej film Pod opieką wiecznego słońca), sytuację kobiet i ich emancypacyjne dążenia (doceniony przez międzynarodową publiczność portret młodej afgańskiej raperki Sonita), pamięć narodu, wymieranie kultur i ludów tubylczych (nagrodzony w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz Perłowy guzik), a także społeczne reperkusje wojny (gogolowscy z ducha Ukraińscy szeryfowie).

BILETY: 16 zł (normalny), 13 zł (ulgowy), Karnet (6 filmów): 54 zł

PROGRAM:

piątek, 20 maja

21.15 SONITA
reż. Rokhsareh Ghaem Maghami, Iran/Niemcy/Szwajcaria 2015, 90’
Sonita to młoda i utalentowana afgańska raperka. Jednak jej rodzina zaplanowała dla niej inną przyszłość. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do ślubu ze starszym mężczyzną nie doszło, ale sytuacja powtórzyła się kilka lat później. Film jest poruszającym portretem młodej dziewczyny, która za wszelką cenę walczy o swoją wolność. Dziś Sonita z powodzeniem nagrywa muzykę i prowadzi kampanię przeciwko przymusowemu wydawaniu dziewczynek za mąż.

Sonita


sobota, 21 maja

18.45 PERŁOWY GUZIK 
reż. Patricio Guzmán, Chille/Francja/Hiszpania 2015, 82’
Morze jest źródłem życia, ale może być również niemym świadkiem okrutnych zbrodni i tragedii. Woda to nie tylko H2O. Woda ma pamięć, która potrafi zakonserwować wspomnienia. Ocean nosi w sobie historię całej ludzkości. To w nim skupiają się wszystkie głosy pochodzące z Ziemi i z kosmosu. To tu znaleźć można rząd zagubionych dusz, bez nagrobka, pozostawionych samym sobie do końca. Woda ma jednak swój własny głos i szczególnego rodzaju rolę do spełnienia – odbiera impulsy z gwiazd, aby dalej przekazać je żywym stworzeniom.

Perłowy guzik_1

20.15 FACEBOOKISTAN
reż. Jakob Gottaschau, Dania 2015, 59’
Prawie 1,4 miliarda ludzi korzysta dziś z Facebooka i dobrowolnie dzieli się w sieci prywatnymi danymi. Facebook chce, byśmy ujawnili swoje oblicze, ale czy sam pokazuje prawdziwą twarz? Niewiele wiemy na temat największej na świecie publicznej sieci, stworzonej przez Marka Zuckerberga, łączącej dziś tak wielu ludzi na Ziemi. Czy jest w jakikolwiek sposób kontrolowana i monitorowana? Dlaczego niektóre posty i strony podlegają cenzurze? I dlaczego Facebook przechowuje dane użytkownika, nawet gdy ten usunął swój profil? Film prześwietla działalność i strukturę Facebooka, ujawniając jak podchodzi on do dwóch podstawowych zasad demokracji: prawa do wolności słowa i do prywatności, oraz jak wiele osób i organizacji jest mniej lub bardziej powiązanych z jego polityką.

Facebookistan

21.30 UKRAIŃSCY SZERYFOWIE
reż. Roman Bednarczuk, Ukraina/Łotwa/Niemcy 2015, 80’
W Starej Zburiewce na południu Ukrainy działa duet szeryfów o bystrym oku. Wiktor i Wołodia mają za zadanie zniwelować stopę przestępczości. Jeżdżą żółtą rosyjską Ładą z lat 70. (przystrojoną flagą Ukrainy), od jednego miejsca do drugiego, próbując załagodzić konflikty lub rozwiązać zaistniałe już problemy. Film śledzi ich losy, ukazując komizm codziennych sytuacji, w czym przypomina prozę Nikołaja Gogola. Przedstawia, jak wygląda prawdziwe życie na ukraińskiej wsi przed i po wojnie. To niezwykle barwny przekrój ludzkich charakterów z ich słabościami, wadami i problemami.


niedziela, 22 maja

17.15 POD OPIEKĄ WIECZNEGO SŁOŃCA | UNDER THE SUN
reż. Witalij Manski, Rosja/Łotwa/Niemcy/Czechy/Korea Północna 2015, 106’
ROZMOWA Z REŻYSEREM DO POCZYTANIA W DUŻYM FORMACIE
Północna Korea to według koreańskiej propagandy najszczęśliwszy kraj na świecie. Film pokazuje życie „przeciętnej” koreańskiej rodziny i mechanizm tamtejszej indoktrynacji. Tak właśnie funkcjonuje idealne koreańskie społeczeństwo, żyjące w wiecznych promieniach słońca – symbolu wielkiego wodza ludu Kim Ir Sena. Film jest w rzeczywistości zapisem starannie wyreżyserowanego przez władzę i przećwiczonego spektaklu, dedykowanego Kim Ir Senowi i Kim Dzon Unowi. Władza narzuca wszystko, łącznie z ludzkimi reakcjami. Całość okazuje się przerażającą choreografią oszustwa – równie surrealistyczną, co złowrogą, przypominającą nową wersję The Truman Show.

Pod opieką wiecznego słońca

19.15 DOBRY AMERYKANIN  | A GOOD AMERICAN
reż. Friedrich Moser, Austria 2015, 100’
Polityczny thriller o konspiracyjnej polityce Biura Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w USA. Korupcja, kłamstwa, osobiste ambicje i chciwość zablokowały wprowadzenie taniego i niezwykle skutecznego systemu monitoringu i analiz, który powstrzymałby ataki terrorystyczne z 11 września. Jego autorem był William Binney – pionier współczesnej informatyki, który pracował dla amerykańskiego wojska już w czasie wojny z Wietnamem. System Binneya pozwalał śledzić każdy elektroniczny sygnał na Ziemi przy jednoczesnym poszanowaniu prywatności. Został zablokowany przez NSA na trzy tygodnie przed atakiem na WTC. Poznajemy kulisy odrzucenia tego projektu na rzecz drogiego i bezużytecznego programu, który miał jedną zaletę: stworzył setki nowych miejsc pracy w NSA i zapewniał sowite wynagrodzenie dla wielu byłych pracowników tej instytucji.

Dobry Amerykanin_1

fot. materiały prasowe
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s