#56KFF – dzień przedostatni: techno-Iran, Everest na żywo i Kung Fury

Krakowski Festiwal Filmowy zbliża się ku końcowi. Wlecze za sobą piękne momenty i wór niedosytu, nieobejrzanych filmów. Jutro – w niedzielę – będzie można masowo nadrobić wszystkie zwycięskie filmy, które poznamy na gali dzisiejszego wieczoru. Ale dzisiaj jeszcze masa filmowych różności – od konkursowych bloków, przez Kung Fury na dużym ekranie, pokaz z muzyką Karpat Magicznych na żywo i galę zakończenia w Kijowie.

Szwedzki finał

W sobotę ostatnie dwa pokazy filmów z sekcji szwedzkiej – Osiedle zboczeńców (14:00, Kino Pod Baranami) i Szwedzka teoria miłości (15:30, Agrafka). Pierwszy to dokument o Florida Justice Transitions – strefie w Stanach, którą zamieszkują przestępcy seksualni. „Park zboczeńców” to zagłębie tych, którzy po opuszczeniu więzienia nie mogą odnaleźć się w codzienności. Twórcy filmu dopuszczają ich do głosu i pozwalają na poznanie widzowi tych, których nikt znać nie chce.

z20134470IH,Bill-odsiedzial-lacznie-13-lat-kadr-z-filmu-Osiedle

Szwedzka teoria miłości – chyba najgłośniejszy tytuł w tej sekcji – to próba zmierzenia się z mitem Szwecji jako kraju idealnego, gdzie cena całkowitej wolności i niezależności względem innych okazuje się zbyt wygórowana i przypłacona nierzadko samotnością i wyobcowaniem.

Krótkie się liczą

W sobotnim pakiecie z cyklu Short Matters! będzie można zobaczyć krótkometrażówkę, która kilka miesięcy temu była ogromnym internetowym wydarzeniem – Kung Fury! To retro-koktajl wszystkiego za czym tęsknimy jako dzieci lat ’90. Poza nim w pakiecie zobaczymy nagrodzony w Wenecji E.T.E.R.N.I.T. i Już po wszystkim – film-układankę, w którym widz sam dochodzi do prawdy o zbrodni, jaka miała miejsce w spokojnej, londyńskiej dzielnicy.

sunset-lambo-jpg

Seans o 13:30 w Agrafce.

Everest Magiczny

Krakowski Festiwal Filmowy gości Festiwal Filmu Niemego. Owocem współpracy jest dzisiejszy seans filmu z 1924 roku – The Epic of Everest w odrestaurowanej cyfrowo wersji, z muzyką na żywo zespołu Karpaty Magiczne. Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in. oryginalne misy tybetańskie i lutnie z Azji Środkowej.

Seans zacznie się o 18:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

epic-of-everest-1924-002-mountain-on-horizon-iris

Techno-Iran

Arash i Anoosh to irańscy didżeje próbujący przebić się do oficjalnego nurtu. Wraz z nimi poznajemy teherański underground, jego problemy i walkę o przechytrzenie systemu. Nie będę pisał więcej, po prostu zobaczcie trailer Raving Iran.

Seans o 15:30 w Kinie Pod Baranami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s