Kino letnie Mocaku

Obrzydza, zadziwia, porusza – taka jest wystawa Medycyna w sztuce, którą aktualnie oglądać możemy w MOCAK-u. W ramach filmowego dopełnienia muzeum organizuje kino letnie, pełne medycznych odniesień. Na dużym ekranie – poza filmami – zobaczymy też cały pierwszy sezon serialu o narodzinach chirurgii – The Knick.

Kino letnie Mocaku działać będzie przez całe wakacje. Filmy wyświetlane będą co piątek o 21:00 w podcieniach muzeum. Każdy seans będzie poprzedzony prelekcją Adriana Kowalskiego – filmoznawcy z UJ.
Wstęp wolny!

24.06, piątek, godz. 21
Jack, jakiego nie znacie
(2010) reż. Barry Levinson

Telewizyjny film biograficzny, wyprodukowany przez HBO, opowiadający o życiu doktora Jacka Kevorkiana, słynnego amerykańskiego lekarza, zwolennika eutanazji i konstruktora maszyny umożliwiającej nieuleczalnie chorym popełnienie samobójstwa. Nazywany „Doktorem Śmierć” Kevorkian (Al Pacino) od lat osiemdziesiątych opowiada się za prawem do eutanazji. Jednocześnie pomaga pacjentom, którzy, świadomi swego terminalnego stanu, decydują się odejść z tego świata. Pierwszą wykonaną przez niego eutanazją była pomoc pacjentowi cierpiącemu z powodu choroby Alzheimera w stadium nie pozwalającym na godne życie. Film prezentuje to wydarzenie, a także następującą po nim kampanię zwolenników i przeciwników eutanazji, która przetoczyła się przez amerykańskie media. Bohater filmu, kontrowersyjny lekarz Jack Kevorkian, od ponad trzydziestu lat budzi gorące dyskusje wśród Amerykanów. Wielokrotnie stawał przed sądem. W 1999 roku, skazany za zabójstwo drugiego stopnia, trafił do więzienia, gdzie spędził w sumie osiem lat.

1767075-al-pacino-w-filmie-jack-jakiego-900-673
__________

1.07, piątek, godz. 21
The Knick
(2014) reż. Steven Soderbergh
terminy kolejnych projekcji: 15.07, 29.07, 12.08, 26.08

Projekcja 1 i 2 odcinka.

Akcja serialu osadzona jest w Nowym Jorku, w szpitalu Knickerbocker, w pierwszych latach XX wieku, gdy nie istniały antybiotyki, a umieralność pacjentów była zatrważająco wysoka. Dr John Thackery wprowadza własne, pionierskie rozwiązania medyczne, jednocześnie zmagając się z uzależnieniem od kokainy. Thackery stoi na czele młodego, odważnego zespołu, w którego skład wchodzą jego protegowany Everett Gallinger, młody Bertie Chickering Jr oraz Algernon Edwards – obiecujący chirurg z Europy, który wbrew woli Thackery’ego zostaje włączony do zespołu. Galerię charakterystycznych postaci serialu uzupełniają Cornelia Robertson, córka dobroczyńcy szpitala; gburowaty kierowca ambulansu Tom Cleary; Lucy Elkins, nowa twarz w zespole pielęgniarek; szemrany zarządca szpitala Herman Barrow, oraz siostra Harriet, pielęgniarka, która nie obawia się mówić, co myśli.

TheKnick

__________

8.07, piątek, godz. 21
Code Blue
(2011) reż. Urszula Antoniak

Marian jest pielęgniarką, praca w szpitalu niemal zupełnie ją pochłania. Opiekuje się umierającymi, asystuje przy śmierci, czasami ją przyspiesza. W zamian zatrzymuje i kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych pacjentów. Mimo że jest realną postacią, odgrywa w tej historii symboliczną rolę, przywodząc na myśl Charona, z uwagą i współczuciem przeprowadzającego ich na drugi brzeg Styksu. Wrażenie potęguje muzyczna klamra, którą stanowi średniowieczna pieśń o Najświętszej Dziewicy, wprowadzająca widzów w przestrzeń niemal sakralną. Marian żyje w pustym mieszkaniu, nieprzywiązana do życia stroni od ludzi. Bywają jednak chwile, w których łaknie bliskości – boleśnie, całą sobą. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Połączy ich osobliwe doświadczenie – oboje są biernymi świadkami brutalnego gwałtu. Wspólny akt vouyeryzmu daje początek więzi, której kulminacją będzie dotkliwy finał.

code blue_6217068
__________

15.07, piątek, godz. 21
The Knick
(2014) reż. Steven Soderbergh
Projekcja 3 i 4 odcinka serialu.
__________

22.07, piątek, godz. 21
Motyl i skafander
(2008) reż. Julian Schnabel

Prawdziwa historia redaktora francuskiego ELLE, Jeana-Dominique’a Bauby’ego, który w wieku 43 lat zostaje sparaliżowany w wyniku udaru. Paraliż obejmuje całe jego ciało z wyjątkiem lewego oka. Mogąc komunikować się z bliskimi tylko mrugając nim, Bauby próbuje odtworzyć wspomnienia i opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata – poczynając od psychicznego udręczenia spowodowanego uwięzieniem we własnym ciele, po wyimaginowane opowieści ze światów, które odwiedził w swoim umyśle.

107452.1
__________

29.07, piątek, godz. 21
The Knick
(2014) reż. Steven Soderbergh
Projekcja 5 i 6 odcinka serialu.
__________

5.08, piątek, godz. 21
POKAZ NIESPODZIANKA

Projekcja filmu poświęconego rewolucji seksualnej w Stanach Zjednoczonych w latach 60.
__________

12.08, piątek, godz. 21
The Knick
(2014) reż. Steven Soderbergh
Projekcja 7 i 8 odcinka serialu.
___________

19.08, piątek, godz. 21
Niebezpieczna metoda
(2011) reż. David Cronenberg

Zygmunt Freud i Carl Gustav Jung, dwaj wielcy twórcy psychoanalizy, poznają się dzięki pięknej młodziutkiej pacjentce, cierpiącej na ataki histerii. Pewnego dnia Sabina zostaje przywieziona do szpitala psychiatrycznego, w którym pracuje Jung. Już wkrótce ich więź przerodzi się w coś znacznie poważniejszego niż zwykła relacja pacjentki z lekarzem. Skrywane dotąd żądze Sabiny przemienią ten związek w pełen erotycznych perwersji gorący romans. Historia skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy kobieta pozna osobiście okrytego sławą i starszego od siebie Freuda. Ta znajomość doprowadzi do przełomowych odkryć dotyczących ludzkiej seksualności.

41184_3.jpg


26.08, piątek, godz. 21
The Knick
(2014) reż. Steven Soderbergh
Projekcja 9 i 10 odcinka serialu.
__________

2.09, piątek, godz. 21
Istnienie
(2007) reż. Marcin Koszałka

7302042.3Kontrowersyjny dokument Marcina Koszałki. Przejmujący obraz nieuchronności przemijania, na które wszyscy jesteśmy skazani. Jerzy Nowak zdecydował się wystąpić w tym filmie, jak sam twierdzi, dla sławy. Po raz pierwszy w swojej aktorskiej karierze chce zagrać główną rolę. Aktor przygotowuje się do śmierci ze szczególnym namaszczeniem, pamiętając o najmniejszym szczególe. Nie boi się śmierci, powoli się z nią oswaja. Cieszy go nawet, że nie zna jej daty, bo powtarzając słowa filozofa, gdyby wiedział, kiedy nastąpi ten moment, jego życie stałoby się nieznośne. Krok po kroku obserwujemy codzienność Nowaka w oczekiwaniu na ostateczność. Stajemy się świadkami jego sentymentalnej podróży na Ukrainę, wizyty w szpitalu, rozmów z przyjaciółmi i żoną. Momentem przełomowym jest chwila, kiedy aktor podejmuje decyzję o przekazaniu swoich zwłok na cele naukowe. W tym celu odwiedza miejsce, gdzie studenci medycyny w praktyce zdobywają wiedzę na temat ludzkiej anatomii. Spokój i pogodzenie się z tym, co lada chwila nadejdzie, to wyraz jego życiowej odwagi, której można tylko pozazdrościć. Nie wszystek umrę – mówi i trudno nie przyznać mu racji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s